Seminaria Polsko-Ukraińskie „Theoretical Foundations of Civil Engineering”

     W 1993 roku podpisana została dwustronna umowa między Państwową Naddnieprzańską Akademią Budownictwa i Architektury w Dniepropietrowsku oraz Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Realizacją umowy od początku do chwili obecnej zajmują się pracownicy ZMTiMNK. W ramach porozumienia co roku odbywają się, naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie, konferencje naukowe. Przewodniczącym komitetu naukowego Seminariów Polsko-Ukraińskich jest prof. W. Szcześniak. Pełnomocnikiem Dziekana WIL ds. organizacji ww. seminariów do roku 2010 był prof. A. Zbiciak, a od roku 2011 funkcję tę pełni dr M. Ataman.
     Efektem współpracy między wydziałami obu uczelni są wydawane corocznie, w ramach seminariów, księgi konferencyjne zawierające oryginalne prace naukowe nauczycieli akademickich obu stron a także innych uczelni i innych krajów. Księgi konferencyjne wydawane są przez OWPW. Do chwili obecnej ukazało się 26 bardzo obszernych tomów. Księgi konferencyjne niektórych Seminariów, np. X-tego i XII-tego, ze względu na objętość, ukazały się w dwóch, a IV-go w czterech tomach. Łącznie opublikowano około 1600 referatów na przeszło 12000 stron ksiąg konferencyjnych. Problemy merytoryczne wszystkich publikowanych tu referatów obejmują teoretyczne podstawy inżynierii lądowej, zgodnie z tytułem ksiąg konferencyjnych „Theoretical Foundations of Civil Engineering”.
     W roku 2001 podczas IX Konferencji prof. W. Szcześniak otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PNABiA w Dniepropietrowsku. W dniach 10-15 września 2012 roku w Dniepropietrowsku w PNABiA, w największej uczelni technicznej w dziedzinie budownictwa na Ukrainie, odbyła się XX-sta Jubileuszowa Konferencja Polsko-Ukraińska. Podczas XX Konferencji Polsko-Ukraińskiej przewodniczący Komitetu Naukowego prof. W. Szcześniak otrzymał dyplom członka zagranicznego Akademii Budownictwa Ukrainy, na którego został powołany w kwietniu 2012 roku. Nie bez znaczenia pozostają również wizyty robocze pracowników obu uczelni w Zakładach i Katedrach Akademii Budownictwa i Architektury w Dniepropietrowsku oraz Wydziału Inżynierii Lądowej PW. W zakończeniu seminarium dyskutowano o dalszym zacieśnianiu współpracy, a w szczególności o wymianie asystentów i studentów w ramach stażów naukowych i praktyk wakacyjnych organizowanych przez obie strony. W czasie XX Seminarium podpisano również Umowę o przedłużeniu współpracy między WIL PW a PNABiA na kolejne 5 lat, do 2017 roku. Kolejne, XXI Seminarium Polsko-Ukraińskie odbyło się w maju 2013 roku w Warszawie.


 

Podręczniki i zbiory zadań z mechaniki teoretycznej i analitycznej

     Osiągnięciem dydaktycznym  Zakładu MTiMNK jest wydanie 11 podręczników i zbiorów zadań z mechaniki teoretycznej i analitycznej, zarówno przeznaczone dla studentów stacjonarnych jak i zaocznych. Po ukazaniu się jednej z pozycji prof. Szcześniaka, profesor zw. dr hab. Jacek F. Mączyński  z IPPT PAN przysłał 19 lipca 2005 roku list do profesora W. Szcześniaka, którego początkowy fragment cytujemy:

"Wielce Szanowny Panie Profesorze!

    Proszę  przyjąć wyrazy szczerego podziwu za  ogrom pracy  włożony  w przygotowanie, zgromadzenie i uporządkowanie ogromnego i cennego materiału  w postaci  podręcznika: "Dynamika analityczna i <<MATHEMATICA>> w Zadaniach i Przykładach Obliczeniowych”.  Przygotowanie  obliczeń  z pomocą tego pakietu symbolicznego jest bardzo cenne. Uważam, że  Pana podręcznik powinien być polecany i wykorzystywany na wszystkich politechnikach w Polsce. Tuszę, że  może być on pomocny także innym czytającym po polsku w otoczeniu naszego Kraju.

    Uważam również, że tworzenie standardów  podręcznikowych w Polsce  jest możliwe. Trochę mam zastrzeżeń  względem  tzw. powszechnej produkcji tekstów, które  leżą  w bibliotekach i powtarzają, nieraz  nie zupełnie dokładnie, te same treści. Pomysł zebrania  770 pozycji jest  o tyle  znakomity, że uświadamia studentowi  bogactwo dziedziny. Sądzę, że  będą  następne wydania."

 

Mechanika nawierzchni drogowych w zarysie

Redakcja naukowa: Roman Nagórski

Współautorzy – członkowie ZMTiMNK: Roman Nagórski, Magdalena Nagórska, Piotr Wiśniakowski, a ponadto: Krzysztof Błażejowski, Wojciech Gilewski, Katarzyna Marczuk, Marta Sitek, Paulina Stawarz

Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014, s. 696, ISBN 978-83-01-17467-5

Publikacja jest pierwszą w kraju próbą ujęcia książkowego mechaniki nawierzchni drogowych jako konstrukcji budowlanych – ujęcia uwzględniającego specyfikę tych nawierzchni jako konstrukcji.


 

Complete equilibrium paths for Mises trusses

 

     W pracy autorstwa Lesława Kwaśniewskiego, wyznaczono kompletne ścieżki równowagi dla płaskiego układu o 2 stopniach swobody, tzw. kratownicy Misesa. Kratownica  Misesa występuje jako przykład  w większości podręczników na temat  stateczności sprężystej, ale według najlepszej wiedzy autora, w żadnym innym opracowaniu nie przedstawiono kompletnych ścieżek równowagi. W omawianym opracowaniu pokazano również rzadkie zjawisko tzw. restabilizacji, które objawia się w przypadku kratownicy o odpowiedniej wyniosłości, określonej początkowym kątem nachylenia prętów, zależnym od przyjętej relacji między siłą normalną a skróceniem pręta.

 

Politechnika Warszawska

Instagram

Wydarzenia

6th International Conference
on Artificial Intelligence
and Applied Mathematics in Engineering
(ICAIAME 2024)
September 26-28, 2024, Warsaw, Poland
https://icaiame.com/
------------------------------------------
The 4th International Conference on Sustainable Development in Civil, Urban and Transportation Engineering,
October 14th–17th 2024, Wrocław, Poland
https://cute2024.pwr.edu.pl/
------------------------------------

Ksiązki